Materace do łóżek – sprawdź, jaki model wybrać!
Materace do łóżek – sprawdź, jaki model wybrać!

Nie ma nic ważniejszego niż dobry sen, a ten z kolei zależy w dużej mierze od odpowiedniego doboru materaca. Dlatego też w tym artykule postaramy się pomóc Ci w wyborze najlepszego wariantu. Przygotowaliśmy krótką charakterystykę dostępnych możliwości i wskazówki, czym warto się kierować podczas podejmowania decyzji, uwzględniając przy tym różne preferencje i potrzeby. Poznaj bliżej materace do łóżek i sam zdecyduj, jaki model wybrać!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca do łóżka?

Przy wyborze materaca warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które wpływają na jego jakość i dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Oto najważniejsze kwestie:

– rodzaj, czyli materiał, którym materac został wypełniony,

– twardość,

– pokrowiec,

– wysokość,

– rozmiar.

Ważne mogą być też certyfikaty oraz gwarancja, które świadczą o jakości danego produktu i bezpieczeństwie jego użytkowania.

Materace do łóżek – jaki najlepiej wybrać?

Przeglądając materace do łóżek, wiele osób głowi się nad tym, jaki model wybrać. Na rynku dostępne są bowiem różnorodne warianty, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Nic więc dziwnego, że zadanie to może być trudne do wykonania. Który z nich jest zatem najlepszy?

Właśnie w tym momencie sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Otóż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy ma inne potrzeby i oczekiwania, dlatego materac powinien zostać dopasowany do swojego użytkownika. Wyżej wymieniliśmy, na co powinno się zwracać uwagę. Teraz chcielibyśmy pokazać Ci, jak to rozpatrywać. Dzięki temu będziesz mógł prawidłowo dopasować materac, co przełoży się na zdrowy i spokojny sen.

Rodzaj materaca

Każdy materac ma nieco inne właściwości, dlatego poniżej zamieściliśmy krótką charakterystykę najpopularniejszych wariantów:

materac piankowy – jest on w całości wykonany z pianki lub jej kilku typów. Dzięki temu produkt zapewnia znakomitą przepuszczalność powietrza i równomierne podparcie dla ciała. Jest to więc dobry wybór dla osób z problemami w obrębie stawów i kręgosłupa oraz tych, które cenią sobie wygodę. Warto też wspomnieć, że materace piankowe są antyalergiczne i higieniczne (doskonale odprowadzają wilgoć);

materac sprężynowy – jest bardziej wytrzymały niż pianka, przez co zaleca się go w przypadku osób z większą wagą. Zapewnia on dobre podtrzymanie ciała, dzięki czemu gwarantuje wygodę. Ze względu na gromadzenie kurzu jest jednak mniej higieniczny. W przypadku materaców sprężynowych na szczególną uwagę zasługuje odmiana kieszeniowa, gdzie każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszeni. Materac może więc zostać podzielony na strefy o różnej twardości. To pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie powierzchni spania do użytkownika. Materace kieszeniowe poleca się np. w przypadku łóżek małżeńskich, ponieważ lepiej tłumią drgania podczas zmiany pozycji;

materac lateksowy – wykonany z pianki lateksowej. Zapewnia wysoką elastyczność punktową, przez co idealnie dopasowuje się do ciała. Model ten jest też sprężysty. Szybko więc powraca do swojego pierwotnego kształtu. Taki wariant zaleca się dla osób z bólami pleców oraz małżeństw, które znacząco różnią się postawą oraz wagą. Materac lateksowy wybrać powinni także alergicy. Jest on bowiem wolny od składników uczulających, oczywiście poza samym lateksem, który uczula jednak rzadko, a przy tym bardzo higieniczny;

materac kokosowy – jest to materac piankowy lub sprężynowy pokryty matą z włókien kokosowych. Jest ona twarda i elastyczna. W rezultacie taki materac jest bardziej odporny na odkształcenia oraz twardszy. To więc dobry wybór dla osób cięższych (zapewnia odpowiednią sztywność), z wadami postawy, a także tych, które chcą im zapobiegać. Warto też wspomnieć, że kokos jest naturalnym materiałem antybakteryjnym i antyalergicznym.

Twardość materaca

Oznacza się ją symbolem od H1 do H5, zaczynając od materaca miękkiego, aż do materaca bardzo twardego. Twardość powinno się dopasować do wagi użytkownika – im jest on cięższy, tym twardszy powinien być materac. Zaleca się trzymać następujących zasad:

– osoby o masie do 80 kg – H2,

– osoby o masie 80-100 kg – H3,

– osoby powyżej 100 kg – H4.

Pokrowiec

Powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, które zapobiegają gromadzeniu się bakterii i roztoczy. To dlatego warto zwrócić uwagę na pokrowce, które mają właściwości antyalergiczne lub antybakteryjne, co przełoży się na zdrowy sen. Dobrze jest też, jeśli poszycie można łatwo zdjąć i wyprać.

Wysokość materaca

Tutaj ponownie duże znaczenie ma waga użytkownika. Osobom dorosłym zaleca się zazwyczaj materace nie niższe niż 18 cm. Przyjmuje się, że im cięższa osoba, tym materac powinien być wyższy. Wówczas użytkownik nie będzie się w nim zapadał. Nie należy jednak przesadzać. Grube materace są dość ciężkie, co może utrudniać podnoszenie czy też zakładanie prześcieradła. Pamiętaj też o dopasowaniu materaca do ramy łóżka. Dobrze dobrany powinien pozwolić na wygodne położenie się i wstanie.

Rozmiar materaca

Wbrew pozorom rozmiar materaca dopasowuje się nie tylko do łóżka, ale też do wzrostu i sylwetki użytkownika. W związku z tym przyjmuje się, że powinien być on 15 cm dłuższy od ciała. Ważna jest też szerokość, która wpływa na komfort odpoczynku.

Osoby szczupłe mogą zdecydować się na węższy materac. Wystarczający powinien być model 90 cm. Przy większej sylwetce lepiej natomiast wybrać szerokość 100-120 cm. Przy materacach dla par sprawę rozpatruje się nieco inaczej. W tym wypadku szerokość powinna wynosić 140-180 cm w przypadku osób szczupłych, a w razie potrzeby wartość ta powinna zostać zwiększona.

Skoro poznałeś materace do łóżek i ich podstawowe parametry, to zapewne wiesz już, jaki model wybrać. Zerknij do naszego e-sklepu. Znajdziesz w nim szeroki wybór wysokiej jakości materaców, które możesz dopasować do swoich potrzeb oraz preferencji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl