Jakie są optymalne wymiary łóżka dwuosobowego? Sprawdzamy
Jakie są optymalne wymiary łóżka dwuosobowego? Sprawdzamy

Wielu osobom wydaje się, że urządzenie sypialni wcale nie jest zadaniem trudnym. W końcu najważniejszym meblem jest w tym przypadku wygodne łóżko. Jednak jego wybór sprawić może naprawdę spory problem. Przy zakupie mebla trzeba uwzględnić nie tylko jego design czy materiał wykonania, ale i wielkość. Jakie wymiary łóżka dwuosobowego są optymalne? Jak to wygląda w praktyce?

Łóżko dwuosobowe - wymiary dostępne w sklepach internetowych i stacjonarnych

Jeśli mowa o łóżkach dwuosobowych, najpopularniejsze wymiary na rynku to 140x200 cm, 160x200 cm i 180x200 cm. Największe pole do popisu mają oczywiście posiadacze dużych sypialni. Nie muszą się oni martwić tym, że dany mebel się w nic nie zmieści. Mogą od razu wybrać dla siebie największe łóżko dwuosobowe. Gorzej jest w sytuacji, gdy metraż pomieszczenia jest naprawde niewielki. 

Na pewno już na starcie trzeba sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Czy w łóżku będą spały dwie osoby, a może jednak? Jakie są dokładne wymiary sypialni? Jeśli mebel ma być przeznaczony dla singla, sprawdzi się z pewnością model o wymiarach 140x200 cm. Dzięki temu w pomieszczeniu zmieszczą się inne meble. Dla dwóch osób takie łóżko jednak z pewnością będzie za małe, chyba że rzeczywiście jest to jedyna opcja. 

Dwuosobowe łóżko przeznaczone dla pary powinno mieć wymiary minimum 160x200 cm. Wtedy dwie osoby z pewnością się wyśpią. Zdecydować się dodatkowo można na zakup jednego, większego materaca lub dwóch nieco mniejszych. 

Łóżko do sypialni - szerokość, długość i wysokość

Przy wyborze łóżka do sypialni znaczenie mają trzy wymiary - długość, szerokość i wysokość. Co warto na ten temat wiedzieć?

Przyjmuje się, że łóżko powinno być 20 cm dłuższe niż wzrost jego użytkownika. Przy dwóch osobach trzeba oczywiście uwzględnić wzrost wyższej z nich. Zdecydowana większość łóżek dostępnych na rynku ma długość 200 cm. Są one zazwyczaj bardzo wygodne. Co jednak z osobami wyższymi? Dla nich niekiedy jedynym rozwiązaniem są meble wykonywane na specjalne zamówienie.

Szerokość łóżka jednoosobowego powinna wynosić minimum 70 cm. Lepiej jednak, gdy jest to 90 cm. Mniejsze łóżka są odpowiednie raczej dla dzieci. Z kolei łóżka dwuosobowe muszą mieć co najmniej 140 cm szerokości. Jednak pary na ogół stawiają na modele jeszcze szersze. Są bowiem znacznie wygodniejsze. 

Na końcu nie można zapominać o wysokości łóżka. Zdecydowanie największą popularnością na rynku cieszą się modele oddalone od podłogi o 40-50 cm. Zdecydować się też można na jeszcze wyższe łóżka kontynentalne. Korzystanie z tych ostatnich niektórym osobom sprawiać może jednak pewne kłopoty. Najniższe są tzw. łóżka japońskie - znajdują się tuż nad podłogą. 

Czy łóżko dwuosobowe musi być duże?

Wiele osób zastanawia się, jakie wymiary powinno mieć wygodne łóżko dwuosobowe. Zazwyczaj za najbardziej optymalne uważane są meble o wymiarach 160x200 cm. Mieszczą się na nich z powodzeniem dwie osoby. Dodatkowo w sypialni stanąć wtedy może stolik nocny czy niewielka komoda. 

Powszechnie przyjęło się, że każda z osób śpiących w łóżku powinna mieć dla siebie 80 cm przestrzeni. Może się wtedy spokojnie wyspać. Meble o wymiarach 140x200 cm znajdują więc zastosowanie raczej w przypadku singli lub osób, które dysponują naprawdę mocno ograniczoną przestrzenią. 

Prawdziwymi szczęściarzami są osoby, które do pomieszczenia wybrać mogą łóżko dwuosobowe o wymiarach 180x200 cm. Taki mebel pozwala dwóm osobom na stworzenie osobnej przestrzeni tylko dla siebie. Trudno o lepszy wybór dla użytkowników, którzy w czasie snu mocno się wiercą i nie potrzebują dużej bliskości. W domach, w których mieszkają małe dzieci lubią spać razem ze swoimi rodzicami dobrym rozwiązaniem bywają łóżka jeszcze większe np. o wymiarach 200x200 cm. 

Trudno nie zgodzić się z tym, że łóżko jest zdecydowanie najważniejszym meblem w sypialni. Jedna w pomieszczeniu powinny znajdować się również inne meble np. stoliki nocne komody czy niewielkie szafy. Dlatego niekiedy lepiej jest kupić nieco mniejsze łóżko, aby nie zagracić całego wnętrza. Raczej kiepskim pomysłem jest za to przesunięcie mebla do ściany. Wówczas osoba śpiąca z tej strony ma problemy ze wstawaniem i kładzeniem się na łóżku. W nocy może przypadkowo obudzić swojego partnera. Lepiej w takiej sytuacji wybrać mimo wszystko mniejszy mebel. Wybór łóżek dwuosobowych na rynku jest tak szeroki, że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl