Czym charakteryzują się wysokie łóżka? Jakie są ich największe zalety?
Czym charakteryzują się wysokie łóżka? Jakie są ich największe zalety?

Na rynku spotkać się można zarówno z niskimi, jak i wysokimi łóżkami. Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje wady i zalety. Warto się więc przyjrzeć tym meblom bliżej, aby wiedzieć, które z nich wybrać do swojej sypialni. Czym cechują się łóżka wysokie? Jakie są ich najważniejsze zalety?

Łóżka wysokie - jakie są ich zalety?

W Europie łóżka wysokie cieszą się cały czas bardzo dużą popularnością. Standardowa wysokość ich ramy to około 40-50 cm nad podłogą (razem z materacem). Zdarzają się też oczywiście modele nieco wyższe.

Zdaniem wielu osób spanie na wysokich łóżkach jest po prostu wygodniejsze. W praktyce jednak sporo zależy od wzrostu danej osoby, jej kondycji fizycznej czy indywidualnych upodobań w tym zakresie. Prawdą jest na pewno to, że z wysokiego łóżka łatwiej jest wstać czy się na nim położyć. Można też bez problemu na nim usiąść. To dobry wybór dla seniorów i osób, które mają problemy z układem ruchowym. 

Poza tym wysokie łóżka sprawiają, że człowiek mimo wszystko znajduje się dość daleko od kurzu zalegającego na podłodze. Wpływa to pozytywnie na higienę i komfort snu. To ważna informacja dla wszystkich alergików. Wysokie łóżka zapewniają poza tym większy komfort termiczny w pomieszczeniach, w których znajduje się ogrzewanie podłogowe. Nie należy bowiem spać zbyt blisko źródeł ciepła. Dodatkowo uniesiony wyżej materac osadzony na dobrej jakości stelażu zapewnia lepszy przepływ powietrza. 

Na końcu nie można zapomnieć o tym, że wysoka rama osadzona na nóżkach w dużej mierze ułatwia sprzątanie pod meblem. Nie ma wówczas najmniejszego problemu z odkurzaniem czy umyciem podłogi znajdującej się pod łóżkiem. Zawsze też zmieścić tam można specjalny pojemnik na pościel. W niewielkich sypialniach jest to rozwiązanie na wagę złota. 

Czy wysokie łóżka mają jakieś wady?

Oczywiście wysokie łóżka mają także pewne minusy. Są w praktyce często dość masywne i zajmują w pomieszczeniu sporo miejsca. Mogą też optycznie zmniejszać przestrzeń. Tutaj jednak sporo zależy od ich designu. Przyznać trzeba od razu, że wysokie łóżka kontynentalne przeznaczone są raczej do większych sypialni. 

Wiadomo już, że od wysokości łóżka w dużej mierze zależy komfort wstawania czy kładzenia się na nim. Spore znaczenie ma w tym przypadku wzrost użytkownika. Czasem również zbyt wysoko osadzony materac może sprawiać komuś problemy. Dlatego przy zakupie łóżka warto uwzględnić swój wzrost. Bardzo wysokie łóżka na pewno nie są odpowiednie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. 

Poza tym tego rodzaju meble bywają dość problematyczne dla rodzin z małymi dziećmi. Z wysokiego łóżka maluch spaść może nie tylko w nocy, ale i w ciągu dnia w czasie zabawy. Ryzyko urazu jest wówczas niestety spore. 

Jaka jest optymalna wysokość łóżka z materacem?

Trudno jest udzielić konkretnej odpowiedzi na pytanie, jaka jest idealna wysokość łóżka. Każdy może mieć na ten temat nieco inne zdanie. Eksperci zazwyczaj wskazują, że optymalna odległość od podłogi materaca to 50 cm. Wtedy wstawanie z łóżka rano nie powinno być większym problemem. 

Najlepiej jest w praktyce na własnej skórze sprawdzić, jaka wysokość łóżka jest odpowiednia. W tym celu trzeba usiąść na materacu, układając stopy na podłoże. Gdy tworzą one kąt prosty - wysokość mebla jest idealna. Takiej możliwości niestety nie ma, zamawiając meble przez internet. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór.

Jakie elementy wpływają na sumaryczną wysokość łóżka?

Warto mieć na uwadze to, że na ogólną wysokość łóżka składa się kilka różnych elementów:

  1. Nogi - mają one dość zróżnicowaną wysokość, niekiedy są naprawdę wysokie i wtedy automatycznie rośnie wysokość mebla. Mogą być jednak także bardzo niskie.
  2. Podstawa - wysokość w dużej mierze zależy od rodzaju łóżka. Do wyboru są np. łóżka ramowe i kontynentalne. Te drugie są bardzo wysokie. 
  3. Klapa od skrzyni - nie jest obecna w każdym łóżku, ale jedynie w tych wyposażonych w pojemnik na pościel. Dodaje meblowi kilka dodatkowych centymetrów. 
  4. Materac - zróżnicowanie w tym zakresie na rynku również jest całkiem spore. Najgrubsze materace mają do 40 cm wysokości. 
  5. Toper - nakładka na materac, która także dodaje całości kilka kolejnych centymetrów. Czasem toper jest zszyty z materace, a niekiedy kupić go można zupełnie osobno. 

Łóżka wysokie mają z pewnością sporo zalet. Dlatego też ich popularność na rynku nie maleje. Zachęcamy więc do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego i zakupu łóżka idealnego dla siebie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl