Meble to podstawowy element wyposażenia każdego mieszkania czy domu. To dzięki nim wnętrze staje się bardziej funkcjonalne. Są jednak sytuacje, gdy meble mogą domownikom naprawdę mocno uprzykrzyć życie. Tak jest w przypadku przesuwających się łóżek. Ten problem wbrew pozorom dotyczy sporej liczby osób. Co więc zrobić, żeby łóżko się nie przesuwało?
Dlaczego łóżko się przesuwa po podłodze?
Dobrze jest oczywiście sprawdzić, dlaczego w ogóle dochodzi do ciągłego przesuwania się łóżka po podłodze.
Zazwyczaj powodem jest zbyt śliska posadzka. Niektóre płytki ceramiczne i panele podłogowe są naprawdę bardzo śliskie. Wtedy nawet ciężkie meble z łatwością się po nich przesuwają. Na takiej podłodze można się też łatwo poślizgnąć, co może być dość niebezpieczne.
Zdarza się, że za problem ciągłego przesuwania się mebla odpowiadają niedokręcone dobrze nogi. Trzeba je jak najszybciej dokręcić, bo w przeciwnym wypadku łóżko może się naprawdę mocno chwiać.
Co ciekawe, czasem łóżko wcale się nie przesuwa, chociaż leżący na nim człowiek może mieć takie wrażenie. Powodem jest nieodpowiednio dobrany materac. Problem pojawia się przede wszystkim wówczas, gdy jest on zbyt mały w stosunku do ramy łóżka.
Co zrobić, żeby łóżko się nie przesuwało? Sprawdzony sposób
Problem przesuwające się łóżka wcale nie jest taki rzadki, jak się wielu osobom może wydawać. Bywa w praktyce bardzo irytujący. Nikt w końcu nie ma ochoty na ciągłe przesuwanie mebla. Poza tym doprowadzić to może do szybkiego uszkodzenia podłogi w sypialni. Zatem co zrobić, żeby łóżko się nie przesuwało?
Najprostszym i zarazem najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnych podkładek antypoślizgowych. Nie są one zresztą drogie. Sprzedawane są w różnych wariantach wielkościowych do wyboru, a więc bez problemu można je dopasować do swoich mebli, nie tylko łóżek.
Co jeszcze można zrobić, żeby łóżko się nie przesuwało?
Jeśli podłoga w sypialni jest bardzo śliska, trzeba zainwestować we wspomniane już podkładki pod meble lub dywanik pod łóżko. Miękkie, tekstylne podłoże sprawia, że mebel stoi na swoim miejscu. Przy okazji odpowiednio dobrany dywan może nadać wnętrzu ciekawy charakter. To świetny sposób, aby przemycić do pomieszczenia nieco koloru.
Jeśli za przesuwanie się łóżka odpowiadają źle dokręcone nogi, trzeba sięgnąć po narzędzia i je po prostu dokręcić. Wystarczy mieć pod ręką zwykły śrubokręt lub klucz imbusowy. Najbardziej drastycznym, ale zarazem bardzo skutecznym rozwiązaniem jest przymocowanie ramy łóżka do ściany. Trzeba być jednak pewnym, że mebel pozostanie w danym miejscu przez dłuższy czas. W przeciwnym razie na ścianie pozostaną po wszystkim dziury po wierceniu.
Jakie podkładki wybrać pod łóżko, żeby się nie przesuwało?
Warto zainwestować w specjalne podkładki, aby rozwiązać problem przesuwających się mebli raz na zawsze. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że wybór w tym zakresie na rynku wcale nie jest mały.
Zdecydowanie największą popularnością cieszą się podkładki filcowe. Są szeroko dostępne i tanie. Powstają z mieszanki naturalnej wełny i materiałów syntetycznych. Dlatego są też dość wytrzymałe. Można je kupić w większych zestawach. Utrzymane mogą być w różnej kolorystyce, a więc nie powinno być większego problemu z dopasowaniem podkładek do mebla. W razie potrzeby kupić można samoprzylepny filc i dociąć go w odpowiedni sposób.
Nieco rzadziej stosowane są podkładki silikonowe i poliamidowe, chociaż mają one dobre właściwości antypoślizgowe. Podobnie jest w przypadku podkładek gumowych, które działają amortyzująco i antypoślizgowo zarazem. Są również odporne na wilgoć, a więc sprawdzają się np. w łazienkach.
Kolejną ciekawą propozycją są podkładki korkowe. Sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach utrzymanych w stylistyce nowoczesnej, jak i klasycznej. Te sprzedawane w większych arkuszach pełnić we wnętrzu mogą także funkcję dekoracyjną.
W niektórych sytuacjach sens ma zakup specjalnej maty ochronnej, która zabezpiecza większy fragment podłogi. Zazwyczaj wykorzystywana jest przy biurku, gdyż fotel obrotowy pozostawić może na powierzchni posadzki liczne zarysowania. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką podkładkę użyć również pod przesuwającym się łóżkiem. Maty ochronne są na ogół transparentne, ale zdarzają się też modele kolorowe. Są lekkie, łatwe do utrzymania w czystości, twarde i bardzo wytrzymałe. Dlatego cieszą się na rynku dużą popularnością.