Jak rozsądnie urządzić pokój młodzieżowy? Podpowiadamy!
Jak rozsądnie urządzić pokój młodzieżowy? Podpowiadamy!

Mądrze zaaranżowana przestrzeń dla dorastającego nastolatka to konieczność. W końcu pokój młodzieżowy nie jest już tylko miejscem do nauki oraz zabawy. To również prywatny azyl młodego człowieka, w którym komfort fizyczny jest tak samo ważny, jak spokój psychiczny. Wiek nastoletni to przecież bunt i ekspresja własnej osobowości. Dlatego projektując dla niego wnętrze, musisz mieć na uwadze wszystkie te aspekty. Jak zatem urządzić pokój młodzieżowy?

Uwzględnij osobowość nastolatka

W kwestii aranżacji pokoju nastolatka istotne jest to, aby wnętrze odzwierciedlało charakter młodego człowieka oraz jego zainteresowania. Przestrzeń dla niego powinna posiadać trzy strefy: sypialną, do nauki oraz relaksu. Zastanawiając się, jak urządzić pokój młodzieżowy, poproś o jego zdanie. Zaangażuj go także do wspólnego planowania wyglądu wnętrza, np. szukania mebli i dobierania dodatków.

Lepiej nie narzucaj nastolatkowi na siłę swojego zdania, gdyż jest to czas na kształtowanie jego osobowości, a także naukę brania odpowiedzialności za podjęte wybory. Wystrój pokoju to dobra okazja, żeby to poćwiczyć. Najlepiej pojedź do sklepu razem z nastolatkiem i wesprzyj go w znalezieniu najlepszego wyposażenia oraz akcesoriów, które dadzą mu możliwość uczenia się, rozwijania hobby czy zainteresowań.

W kwestii tego, jak urządzić pokój młodzieżowy, powinieneś uwzględniać zainteresowania nastolatka, ale jednocześnie pamiętać, że wybory te raczej nie będą stałe. Dzieci często zmieniają swoje pasje czy ulubione przedmioty. Dlatego, zamiast od razu decydować się na ogromną fototapetę z ulubionymi piłkarzami czy zespołem, warto zostawić nastolatkowi pole do wyrażania swoich zainteresowań w pokoju poprzez dodatki. Mogą to być naklejki, plakaty, grafiki czy dekoracje, które odzwierciedlą jego styl i charakter. Co więcej, łatwo będzie można je wymienić na nowe.

Co powinno znajdować się w pokoju młodzieżowym?

Częstym zabiegiem, wynikającym głównie z braku wolnej przestrzeni, jest połączenie strefy do nauki i relaksu, umieszczając np. komputer na biurku. Aby zapewnić dziecku jak najwięcej miejsca, w takim przypadku warto stawiać na sprawdzone, ale jednocześnie nowoczesne rozwiązania. Marka Meble Kenjoy stworzyła oryginalne meble w postaci zestawu dwóch różnokolorowych biurek. Modele z kolekcji Modern lub Pexel pozwalają wydzielić osobne miejsce na komputer oraz na podręczniki czy zeszyty. Jednocześnie pomiędzy strefami zachowana jest niewielka odległość, na wypadek, gdyby w trakcie nauki nastolatek chciał skorzystać z komputera.

Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić pokój młodzieżowy, oprócz aranżacji bardzo istotne są również walory użytkowe wyposażenia. Wybierając meble, zwróć uwagę na funkcjonalność. Przyjrzyj się parametrom mebli, sprawdź, jak są wykonane i czy przede wszystkim są praktyczne. Doradź dziecku, jakie modele są najbardziej odpowiednie i sprawdzą się we wnętrzu, które akurat masz do dyspozycji.

Jak urządzić pokój młodzieżowy? 

Dwa kluczowe i najbardziej funkcjonalne części wyposażenia to łóżko i biurko. Przy czym strefa dzienna i relaksu nie powinna ograniczać się jedynie do biurka, na którym postawimy komputer. Wygodna sofa czy fotel i ciekawe gadżety powinny stworzyć razem przyjazny kącik, gdzie w spokoju będzie można odpoczywać, poczytać książkę czy przyjąć gości. Dobrze by było, gdybyś zadbał o meble i dodatki, odzwierciedlające pasje oraz zainteresowania nastolatka, dzięki czemu chętniej będzie je rozwijał.

Miejsce do nauki powinno być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. Wszystko po to, aby zapewnić odpowiednie warunki w chwilach pracy umysłowej, rozwiązywania zadań czy przygotowywania się do sprawdzianów. Bezwzględnie musi się w nim znaleźć solidne biurko z blatem o długości minimum 140 cm. Równie ważne jest ergonomiczne krzesło z regulacją wysokości, które zapewni podparcie dla kręgosłupa, ułatwiające wielogodzinne siedzenie nad książkami. Najlepiej, gdyby mebel znajdował się przy oknie, zapewniając w ten sposób dostęp do naturalnego światła. Jeśli dysponujesz wolnym miejscem na ścianie, nad blatem przyda się tablica korkowa czy magnetyczna, na której będzie można umieszczać nie tylko notatki, ale także przemyślenia czy wizerunki idoli.

Poza biurkiem to wygodne łóżko jest kluczowym elementem wyposażenia przestrzeni dla nastolatka. Młody człowiek musi nie tylko dobrze się na nim wysypiać, ale również czuć się komfortowo podczas popołudniowego czy wieczornego relaksu. Łóżko powinno mieć szerokość minimum 90 cm. Warto rozważyć solidny model z dodatkowym, wysuwanym miejscem do spania. Łóżko Dawid firmy MebleKenjoy zaprojektowane zostało z myślą o tym, aby u Twojego dziecka od czasu do czasu mogli nocować znajomi. Przy łóżku powinno być też miejsce na szafkę oraz lampkę nocną.

Kolorystyka w pokoju nastolatka

Bardzo ważnym elementem w kwestii tego, jak urządzić pokój młodzieżowy, jest dobranie kolorów do wnętrza. Ustal je razem z nastolatkiem, biorąc pod uwagę nie tylko warunki wnętrza, ale przede wszystkim jego zdanie oraz charakter i upodobania. Jeśli chcesz postawić na mocny kolor ścian, pomaluj nią tylko jedną powierzchnię, np. ścianę, przy której stoi łóżko. Intensywnych i ciemnych barw nie powinno być we wnętrzu za dużo, gdyż mogą stać się męczące i przytłaczające, a nauce sprzyjają raczej kolory stonowane. Ściany w pokoju młodzieżowym mogą być też ozdobione tapetą lub fototapetą. Niezależnie od tego, jakie wykończenie wybierzesz, postaw na żywe kolory, ale unikaj dużej ilości czerwieni, czerni czy granatu.

Odpowiadając na pytanie, jak urządzić pokój młodzieżowy, nasuwa się kilka istotnych kwestii. Najlepszym rozwiązaniem będzie kompromis w połączeniu jakości, funkcjonalności mebli, ustawności pokoju i oryginalnego wykończenia bez bałaganu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl