Materace piankowe czy sprężynowe – które są lepsze dla dziecka? Podpowiadamy
Materace piankowe czy sprężynowe – które są lepsze dla dziecka? Podpowiadamy

Przeglądasz materace dla dzieci i nie wiesz, które są lepsze – piankowe czy sprężynowe? Wbrew pozorom wielu rodziców stoi przed takim dylematem. Postanowiliśmy więc dokładnie rozważyć każdą opcję i pomóc Ci w podjęciu decyzji. Poniżej znajdziesz cenne wskazówki dotyczące tego, dlaczego właściwy dobór jest aż tak ważny, na co zwrócić uwagę podczas zakupów oraz – najważniejsze – który z tych modeli wybrać.

Dlaczego wybór materaca dla dziecka jest tak ważny?

Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka ma ogromne znaczenie dla jakości snu i zdrowia malucha. Dzieci potrzebują snu, który zapewnia im odpowiednią regenerację organizmu, wzmacnia odporność i pozwala na prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy. Nieodpowiedni materac może skutkować obniżeniem efektywności wypoczynku, bólem pleców, szyi i karku, a nawet poważniejszymi schorzeniami.

Prawidłowo dobrany materac powinien zapewnić maluchowi odpowiednie podparcie ciała, ale też być wystarczająco miękki, by nie naciskał na kości i stawy dziecka. Należy też pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata. Dlatego też warto poświęcić czas na dokładne zastanowienie się, jaki materac będzie najlepszy dla Twojej pociechy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla dziecka?

Przy wyborze materaca dla dziecka kluczowy jest przede wszystkim wiek młodego człowieka, a także jego wzrost oraz waga. Inne modele zaleca się bowiem niemowlętom i najmłodszym dzieciom, a inne starszakom. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, rozpatrz w szczególności takie kwestie jak:

rodzaj materaca – główny podział materaców obejmuje materiał, którym są one wypełnione. Zgodnie z nazwą materace piankowe wykonane są z pianki, natomiast sprężynowe bazują na sprężynach;

twardość – powierzchnia spania może przyjmować różne twardości. Należy wybrać tę, która najlepiej odpowiada preferencjom oraz potrzebom użytkownika. Wówczas materac zapewni odpowiednie podtrzymanie kręgosłupa, dzięki czemu będzie on znajdował się w naturalnej pozycji. Dopasuje się też do kształtu ciała i umożliwi relaks. W przypadku dzieci twardość materaca rozpatruje się nieco inaczej. Dla najmłodszych zaleca się bowiem wybór średnio twardego materaca H3;

wysokość – wpływa na wygodę i stabilność podczas snu. Dzieci są lekkie, dlatego wysokość materaca nie powinna przekraczać 20 cm;

pokrowiec – pełni on ważną funkcję w zapewnieniu czystości i higieny snu. Jego wybór ma więc również bardzo istotne znaczenie. W przypadku dzieci warto wybierać materace ze zdejmowanym pokrowcem. Wówczas będzie go można łatwo zdjąć i wyprać;

certyfikaty – ważne jest, aby materac miał odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają jego jakość i bezpieczeństwo dla zdrowia;

gwarancja – przed zakupem produktu warto też sprawdzić, jak długa jest gwarancja. Da Ci to pewność, że w razie problemów będzie można z niej skorzystać.

Materace piankowe czy sprężynowe – które są lepsze dla dziecka?

Pora przejść do najważniejszej kwestii, a mianowicie pytania o to, czy dla dziecka powinno się wybierać materace piankowe, czy też sprężynowe? W końcu to właśnie w tym temacie pojawia się najwięcej wątpliwości. Otóż w tym wypadku pod wgląd powinno się wziąć przede wszystkim wspomniany wcześniej wiek dziecka.

Przyjmuje się, że dla najmłodszych najlepsze są modele piankowe. To dlatego, że zapewniają idealne warunki dla kształtującego się kręgosłupa. Poniżej szóstego roku życia nie poleca się natomiast modeli sprężynowych. Ciało dziecka w tym wieku jest zbyt lekkie. Nie będzie więc wywierać nacisku na sprężyny, przez co nie odkształcą się one pod wpływem ciężaru. Tym samym materac nie będzie funkcjonował prawidłowo. W rezultacie spowoduje to nienaturalne wygięcie kręgosłupa.

Teraz zatem wiesz już, co jest najlepsze dla Twojej pociechy. Jeżeli szukasz odpowiedniego dla niej materaca, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu. Wybór jest na tyle szeroki, że z pewnością znajdziesz odpowiedni model. Co najważniejsze, gwarantujemy Ci, że towar, który otrzymasz, odznacza się bardzo wysoką jakością, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl