Łóżka niskie i ich największe zalety. Co warto o nich wiedzieć?
Łóżka niskie i ich największe zalety. Co warto o nich wiedzieć?

Zauważyć można, że od jakiegoś czasu na rynku coraz większą popularnością cieszą się niskie łóżka. Stanowią one ciekawą alternatywę dla klasycznych łóżek wysokich. Jakie są największe zalety tego rozwiązania? Co warto na ten temat wiedzieć? Wyjaśniamy w poniższym artykule. 

Czym właściwie charakteryzują się niskie łóżka?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym właściwie są niskie łóżka. Czym charakteryzują się meble tego typu? W praktyce granica między łóżkiem wysokim i niskim jest w dużej mierze umowna. Zazwyczaj niskie łóżka mają ramę o wysokości rzędu 30-40 cm. Na tym jednak nie koniec. Często niskie łóżka znajdują się bezpośrednio na podłodze. 

Meble tego rodzaju bardzo dużą popularnością cieszą się przede wszystkim w Japonii. Tam śpi się bezpośrednio na macie i futonie. 

Jakie zalety mają niskie łóżka?

Wiele osób z pewnością zaskoczy fakt, jak wiele zalet mają niskie łóżka. Warto zapoznać się przynajmniej z kilkoma z nich.

Niskie łóżka - wygodne i efektowne zarazem

Przyznać trzeba od razu, że niskie łóżka mogą być bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym. Stanowią doskonały wybór w zasadzie do każdej sypialni. Z tego też wynika w dużej mierze ich rosnąca popularność na rynku.

Zdaniem wielu osób łóżka niskie prezentują się znacznie lepiej niż łóżka wysokie. Najlepiej sprawdzają się oczywiście jako element aranżacji nowoczesnych. Jednak w praktyce wykorzystać je można również w klasycznie urządzonych wnętrzach. 

Niskie łóżka a komfortowa temperatura w czasie snu

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że na ogół przy podłodze jest nieco chłodniej. W końcu ciepło unosi się ku górze. W nocy ma to ogromne znaczenie. Jeśli w najbliższym otoczeniu jest nieco chłodniej łatwiej jest osiągnąć głęboką fazę snu i można dzięki temu znacznie lepiej wypocząć. 

Niskie łóżko świetnie sprawdza się upalnym latem. Wtedy gorące powietrze nie jest aż tak bardzo uciążliwe. 

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Niskie łóżka cieszą się dużą popularnością m.in. wśród świeżo upieczonych rodziców, którzy chcą spać razem ze swoją pociechą. Niskie łóżko oznacza oczywiście mniejsze ryzyko upadku malucha z dużej wysokości. Jeśli rama jest niska, a obok znajduje się miękki dywan, szansa, że dziecku się coś stanie jest niewielka. 

Bezpieczeństwo ma duże znaczenie w przypadku dzieci w każdym wieku. Warto o nim pamiętać również w kontekście osób dorosłych, które mają niespokojny sen. 

Niskie łóżka - idealny wybór w przypadku problematycznych przestrzeni

Niskie łóżka świetnie sprawdzają się na poddaszu. Dzięki niskie ramie przestrzeń pomieszczenia znajdującego się po dachem można wykorzystać w efektywny sposób. Niskie łóżko zmieści się nawet pod dużym skosem. Dodatkowo osoby na nim śpiące nie będą podczas gwałtownego wstawania uderzać swoją głową o sufit. 

Łóżka niskie to dobry wybór również w przypadki antresoli. Zajmują naprawdę niewiele miejsca w stosunku do klasycznych modeli łóżek. Dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenie.

Czy niskie łóżka mają jakieś wady?

Niskie łóżka stanowią nawiązanie do tradycji japońskich. W Japonii są bardzo popularne. Wiele osób śpi tam bezpośrednio na ziemi na specjalnych materacach - futonach. 

Niskie łóżka produkowane w Europie są na ogół utrzymane w stylistyce klasycznej. Mają prostą konstrukcję, są lekkie i dość eleganckie. Pasują przede wszystkim do aranżacji nowoczesnych. Wykorzystywane są np. w modnych loftach. Tego typu meble zdecydowanie zwracają na siebie uwagę. Stanowić mogą centralny punkt wystroju danego wnętrza. Często optycznie powiększają niewielkie pomieszczenie. W małych sypialniach trudno w zasadzie o lepszy wybór.

Oczywiście nie oznacza to, że niskie łóżka nie mają żadnych wad. Przede wszystkim nieco trudniej jest się na nie położyć czy z nich wstać. Bywa to sporym problemem np. dla osób starszych. Trudno jest też wygodnie usiąść na krawędzi takiego łóżka. Dlatego na ich zakup decydują się głównie ludzie młodzi i sprawni. 

Warto także zauważyć, że to łóżka wysokie zapewniają większy dystans od podłogi a więc np. od ogrzewania podłogowego czy kurzu. Dla alergików może mieć to spore znaczenie. Poza tym pod niskim łóżkiem już nic się nie zmieści np. pojemnik z pościelą. Znajdująca się pod meblem przestrzeń jest trudna do utrzymania w czystości. Z drugiej strony niskie łóżka są zazwyczaj dość lekkie. Nie powinno więc być problemu z ich przesuwaniem z miejsca na miejsce. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl