Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie zdrowy sen?
Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie zdrowy sen?

Nie da się ukryć, że materac to bardzo ważny element wyposażenia każdej sypialni. To od niego w dużej mierze zależy ogólny komfort snu. Dlatego dobór materaca ma tak duże znaczenie. Trudno jest jednak wskazać idealny materac dla każdego. Na pewno za twardy lub zbyt miękki materac nie wpływa pozytywnie na jakość nocnego wypoczynku. Powodować może również ból karku czy pleców. Z czasem nabawić się można groźnych chorób przewlekłych. Zatem jaki materac do spania wybrać dla siebie? Czym należy się w tym przypadku kierować?

Jaki materac do spania kupić? Popularne rodzaje materacy

Na samym początku trzeba się w ogóle zastanowić, jakie są rodzaje materacy dostępne obecnie w sprzedaży. Kluczowe znaczenie ma ich wypełnienie. Zazwyczaj stosuje się podział na materace piankowe, materace lateksowe czy materace sprężynowe. Aktualnie wiele osób stawia na te pierwsze, bo są wygodne w użytkowaniu i bardzo wytrzymałe. Jednocześnie cechuje je lekkość i przewiewność. Gwarantują naprawdę wysoki poziom higieny. Ciekawą propozycją może być też materac lateksowy. Także i on wykonany jest z pianki, ale cechującej się większą elastycznością punktową. Materace tego typu uchodzą za ekologiczne, bo są wykonywane z materiału naturalnego. Materace sprężynowe można natomiast podzielić na rzadko spotykane w sklepach materace bonellowe i materace kieszeniowe. Te drugie są o wiele wygodniejsze. Każda ze sprężyn

Czym cechują się materace kieszeniowe?

Wybór odpowiedniego materaca wcale nie jest sprawą prostą. Wciąż sporą popularnością na rynku cieszą się materace kieszeniowe. Dobrze dopasowują się do kształtu ciała i zapewniają kręgosłupowi niezłe podparcie. Im więcej sprężyn znajduje się w materacach sprężynowych, tym lepiej. Oznacza to wyższy komfort odpoczynku. W dobrej jakości materacach każda ze sprężyn umieszczona jest w osobnej, materiałowej kieszonce. Dlatego materac kieszeniowy jest z założenia cichy. Sprężyny kieszeniowe układają się liniowo i proporcjonalnie uginają razem ze wzrostem obciążenia.

Materace lateksowe i ich cechy charakterystyczne

Wiele osób szukając najlepszego materaca, wskazuje na modele lateksowe. Pianka lateksowa powstaje na skutek połączenia lateksu syntetycznego i naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego. Takie materace piankowe są trwałe i dość elastyczne. Naprawdę dobrze dopasowują się do kształtu ciała. Warto je więc wziąć pod uwagę podczas urządzania swojej sypialni. Za sprawą system otworów, ludzkie ciało jest dobrze wentylowane. Takie materace są często polecane alergikom.

Kiedy warto postawić na materace piankowe?

Okazuje się, że materace piankowe to dość szeroka kategoria produktów. Są to zarówno materace proste, które tworzy pianka poliuretanowa jak i te bardziej zaawansowane technologicznie, a więc materace z pianki wysokoelastycznej czy pianki termoelastycznej. Pianka termoelastyczna zwiększa swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury. Przejmuje ciepło i dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Taki model materaca wraca potem do swojego pierwotnego położenia. Pianka wysokoelastyczna z kolei jest bardziej elastyczna od zwykłej pianki poliuretanowej. Wykonane z niej materace piankowe są więc trwalsze.

Czym jest materac nawierzchniowy?

Omawiając wybór materaca, trzeba wspomnieć także o materacach nawierzchniowych. Nie jest to pełnowartościowy materac, ale swego rodzaju dodatek. Sprawdza się w przypadku osób, które śpią na kanapie. Zapewnia im wtedy wygodne, miękkie podparcie. Po nawierzchniowy materac sięgnąć można również, gdy normalny materac jest zbyt twardy i nie pozwala na zdrowy sen. Materace tego typu stanowią poza tym dobre dopełnienie materacy sprężynowych, wzbogacając je o warstwę pianki dopasowującej się do kształtu ciała.

Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie zdrowy sen?

Jaka jest optymalna twardość materaca?

Twardość materaca ma bardzo duże znaczenie przy jego zakupie. W zasadzie wyróżnia się cztery podstawowe twardości materacy - H1, H2, H3 i H4. Każde z tych oznaczeń to inny poziom twardości. Materace H1 są odpowiednie dla osób o wadze do 60 kg. Te oznaczone H2 są przeznaczone dla użytkowników ważących od 60 do 80 kg. Po materace H3 powinny sięgnąć osoby o wadze od 80 do 100 kg. Materace H4 są dedykowane cięższym użytkownikom. Twardość dobiera się więc odpowiednio do swojej wagi ciała. Dzięki temu kręgosłup utrzymany jest w jednej linii, co przekłada się na zdrowy i spokojny sen. Co ciekawe, wybierając odpowiednią twardość materaca, trzeba pamiętać o tym, że oznaczenia u różnych producentów są różne. Nie zawsze więc H1 u jednej firmy jest równoznaczne z H1 u drugiej.

Miękki czy twardy materac?

Dobrać materac należy tak, aby zapewniał on kręgosłupowi odpowiednie podparcie. Musi być więc dopasowany do wzrostu i wagi użytkownika. Wciąż panuje wśród wielu osób przekonanie, że materace twarde są najlepsze. Tak uważano, gdy na rynku królowały materace bonellowe. Jednak spanie na zbyt twardym materacu wcale nie jest dobre. Powinien on w trakcie snu dostosowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Warto wybrać materac o minimum 20 cm dłuższy od osoby, która ma na nim spać.

Kolejną, istotną kwestią jest przyjmowana w trakcie snu pozycja. Podczas spania na boku najlepiej sprawdzają się materace dopasowujące się do ciała. Pozwalają one przyjąć kręgosłupowi odpowiednią pozycję. Przy leżeniu na plecach lub na brzuchu, ciężar ciała rozkłada się w sposób bardziej równomierny. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie materaca do swoich indywidualnych potrzeb. W razie wątpliwości dobrze jest skonsultować się z ortopedą. Dobrze dobrany materac poprawia jakość snu i niweluje problemy z kręgosłupem. Dla alergików świetnym rozwiązaniem są modele mające właściwości antybakteryjne.

Czy zakup materaca wyposażonego w strefy twardości ma sens?

Warto też poruszyć kwestię stref twardości, które wykorzystywane są w nowoczesnych materacach. Ile powinien ich posiadać dobry materac? Do wyboru są modele z 1, 3, 5 czy 7 strefami twardości. Te zapewniają odpowiednie podparcie szyi, głowie, barkom, biodrom, udom czy stopom. Strefowy materac do sypialni jest jednak projektowany z myślą o osobach o średnim wzroście, które nie zmieniają swojej pozycji w czasie snu. Wtedy rzeczywiście dobrze spełniają swoje zadanie. W przeciwnym razie zakup materaca tego typu nie ma większego sensu.

Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie zdrowy sen?

Jak wybrać odpowiedni materac dla pary?

Jaki materac wybrać, gdy korzystać z niego mają dwie osoby? Jak dopasować w takiej sytuacji materac do własnych potrzeb? Rozwiązania są w zasadzie dwa. Kupić można dwa osobne materace dopasowane do swoich potrzeb lub zdecydować się na jeden uniwersalny materac. W pierwszym przypadku na łączeniu dwóch materacy utworzy się strefa o mniejszej twardości. Dlatego ważne jest to, aby wybrać materace wykonane z tego samego materiału i o dokładnie tej samej wysokości. Na taki zakup powinny zdecydować się te osoby, które rzeczywiście mocno różnią się od siebie budową ciała, wzrostem i wagą. W innej sytuacji lepiej wybrać materac piankowy wysokiej jakości. Powinien on izolować bez większego problemu ruchy drugiej osoby.

Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie komfortowy, zdrowy sen?

Jaki materac wybrać ze względu na rozmiar? Powinien być on około 20 cm dłuższy od użytkownika. W ten sposób zapewnić sobie można optymalną przestrzeń do wypoczynku. Jeśli mowa o szerokości materaca, dla dwóch osób przeznaczone są modele o szerokości minimum 140 cm. Lepiej jednak, gdy jest taka możliwość, zdecydować się na materac jeszcze szerszy. Warto rozważyć zakup wysokiego materaca. Ten parametr w bezpośredni sposób przekłada się na jakość snu. Im więcej warstw ma materac, tym lepiej dopasowuje się do kształtu ciała i wagi użytkownika. Z drugiej strony z wyższego materaca trudniej jest wstać, co może mieć znaczenie dla osób starszych.

Nawet najlepszy materac powinien być wyposażony w zdejmowany pokrowiec

Mając dobrze dobrany materac, trzeba zadbać o to, aby posłużył jak najdłużej. Pomocny może być w tym przypadku pokrowiec. Dzięki niemu można wydłużyć życie materaca. To pokrowiec jest pierwszą warstwą, z którą styka się ludzkie ciało. To on pochłania brud, wilgoć i pot. Chroni materac przed zabrudzeniami, a niekiedy wpływa nawet pozytywnie na jego właściwości. Ważną informacją jest to, że pokrowiec można bez problemu wyprać w pralce. Warto postawić w tym przypadku na naturalny materiał.

Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie zdrowy sen?

Jak dopasować materac do siebie?

Tylko materac dopasowany do potrzeb użytkownika zapewnia zdrowy i spokojny sen. Jednak znalezienie odpowiedniego produktu wcale nie jest sprawą prostą. Trzeba w tym przypadku zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

  1. Typ materaca - istnieje kilka typów materacy. Zdecydować się można na materac piankowy, lateksowy czy sprężynowy. Każdy ma swoje zalety i wady, które należy przeanalizować. Obecnie sporą popularnością na rynku cieszą się modele z pianką termoelastyczną, które doskonale dopasowują się do ciała.

  2. Twardość - w sklepach znaleźć można materace o różnych stopniach twardości. Jedni lubią miękkie materace, a inni twarde. Wybierając odpowiednią twardość materaca, trzeba mieć na względzie swoje potrzeby. Model zbyt twardy czy zbyt miękki może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

  3. Materiał wykonania - od tego zależy w dużej mierze trwałość czy odporność na alergeny materaca. Wygodny materac powinien być wykonany z materiałów wysokiej jakości, które zapewniają odpowiednią wentylację i wysoki poziom higieny. Warto zwrócić uwagę na materace z właściwościami prozdrowotnymi. Spore znaczenie ma wypełnienie materaca.

  4. Rozmiar - jeden materac przeznaczony może być zarówno dla jednej osoby, jak i dla pary. Każdy może mieć w tym zakresie nieco inne preferencje. Nie bez znaczenia jest tutaj wielkość łóżka i samej sypialni.

Idealnie, gdy dany materac przed zakupem można przez kilka minut przetestować, leżąc na nim w pozycji spania. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy człowiek jest inny, ma inne potrzeby i oczekiwania. Tymczasem dopasować materac trzeba przede wszystkim do siebie. Nie należy więc ślepo wierzyć w reklamy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl