Jaka jest najlepsza pozycja do spania? Jak prawidłowo spać, aby czuć się dobrze?
Jaka jest najlepsza pozycja do spania? Jak prawidłowo spać, aby czuć się dobrze?

Człowiek przesypia znaczną część swojego życia. Nocny wypoczynek jest niezwykle ważny z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Okazuje się, że spory wpływ na niego ma m.in. ułożenie ciała w nocy. Jaka jest zatem najlepsza pozycja do spania? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ludzie cierpią na różne schorzenia i mają niekiedy pewne wady postawy. Mogą mieć więc specjalne zalecenia odnośnie pozycji spania. Co trzeba na ten temat wiedzieć?

Czy spanie na brzuchu korzystnie wpływa na samopoczucie?

Spać na brzuchu nie należy. Warto więc taki nawyk wyeliminować. Człowiek, który wypoczywa w ten sposób, raczej nie może liczyć na zdrowy sen. W tej pozycji mocno uciskany jest brzuch. Kwasy żołądkowe mogą się cofać, utrudniając procesy trawienne, co skutkuje powstawaniem zgagi i pieczeniem w przełyku. Dodatkowo ucierpieć może szyjny odcinek kręgosłupa. Na skutek ucisku płuc, dochodzi czasem do ich niedotlenienia. Pojawić się mogą bóle głowy czy bóle szyi. Lepiej więc położyć się na boku lub na plecach.

Dlaczego spanie na brzuchu jest tak szkodliwe?

Spanie na brzuchu to zdecydowanie najgorsza pozycja, którą człowiek może przyjąć w nocy. Szczególnie niebezpieczna jest dla małych dzieci. Sprzyja rozwojowi groźnych chorób serca. U niemowląt prawdopodobnie miewa związek z syndromem nagłej śmierci łóżeczkowej. Ułożenie na brzuchu wymaga znacznego skręcenia głowy. Aby zapewnić jej odpowiednie podparcie, trzeba włożyć pod nią swoją rękę. To prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi i drętwienia. Trudno w takiej sytuacji zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa. Dotyczy to zarówno odcinka szyjnego, jak i lędźwiowego. Wszystko to negatywnie oddziałuje również na narządy wewnętrzne.

Jaka jest najlepsza pozycja do spania? Jak prawidłowo spać, aby czuć się dobrze?

Spanie do boku - jaka jest najlepsza pozycja do spania?

Wiele osób uważa, że jedyna prawidłowa pozycja w trakcie snu to ułożenie ciała na prawym lub lewym boku. Aby uchronić się przed bólami kręgosłupa, warto od czasu do czasu między nogi wkładać cienką poduszkę. Dobrze jest spać z lekko podkurczonymi nogami - pomaga to się nieco rozluźnić. Niektórym osobom mogą jednak nieco cierpnąć ramiona czy biodra. Wówczas zalecana jest zmiana pozycji na inną. To bardzo ważne, aby zachować wysoką jakość snu. Co ciekawe, spanie na prawym boku powoduje uciskanie wątroby, a spanie na lewym boku skutkuje uciskaniem serca. Dobrze jest więc te strony regularnie zmieniać.

Kiedy należy spać na lewym boku?

Mało kto wie, że spanie na lewym boku skutecznie zmniejsza nacisk na dolny zwieracz przełyku. Znajduje się on między przełykiem i żołądkiem. Jeśli jest uciskany, rozwinąć się może zgaga. Pojawiają się wówczas często mniej lub bardziej poważne problemy żołądkowe. Niekiedy zaleca się wówczas podnieść nieco tułów - można np. podłożyć dodatkową poduszkę. Wtedy kwasy z żołądka nie będą wracać do przełyku.

Bardzo często jest tak, że znajdujące się w domu poduszki sprawdzają się raczej kiepsko. Sprzyjają obieraniu niewłaściwej pozycji w czasie spania czy powodują pogorszenie jakości snu. Bardzo wysoka poduszka może skutkować bólami karku. Jednak nie należy spać również na bardzo niskiej poduszce. Dla osób z bólami szyi najlepsza pozycja do spania to taka na plecach i z wyprostowaną szyją.

O zdanie na ten temat warto zapytać zresztą swojego lekarza. Niekiedy zalecić on może całkowitą rezygnację z poduszek i spanie na samym materacu. Trzeba tutaj uwzględnić swoje indywidualne potrzeby. Jedno jest pewne - pozycja na plecach odciąża biodra. Podkładając poduszkę pod kolana, można też przy okazji odciążyć kręgosłup.

Dla kogo optymalna pozycja do spania to spanie na boku?

Ułożenie po lewej lub prawej stronie ciała jest odpowiednie dla osób, które mają problem z chrapaniem. Dzięki temu drogi oddechowe są rozszerzone i powietrze może przez nie swobodnie przepływać. Coraz częściej mówi się też tym, że warto w takiej pozycji spać, bo jest to korzystne dla mózgu. Niwelować może ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona czy Alzheimera. Na boku spać powinny też kobiety w ciąży. Takie ułożenie ciała jest korzystne dla przyszłej matki i jej dziecka. Problem jest jednak taki, że trudno w takiej pozycji jest spędzić całą noc. Po pewnym czasie pojawić się bowiem może np. drętwienie rąk. Niektórzy wybierają dlatego spanie na plecach.

Jaka jest najlepsza pozycja do spania? Jak prawidłowo spać, aby czuć się dobrze?

Kiedy zalecane jest spanie na plecach?

Wielu ekspertów uważa, że to spanie na plecach jest najzdrowsze. Takie ułożenie ciała odciąża kręgosłup i kark, pozwalając na spokojny sen. Przepływ krwi nie jest utrudniony, bo nie są uciskane żadne narządy wewnętrzne. Tego rodzaju pozycja do spania jest polecana osobom, które cierpią na bóle kręgosłupa. Podczas leżenia na plecach mięśnie się rozluźniają, co pozwala w pełni się zrelaksować. Docenić to powinny panie cierpiące na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Nie jest to jedynie zdrowa pozycja dla osób zagrożonych przez bezdech senny, który spowodować może nawet niedotlenienie.

Spanie na plecach - kiedy trzeba z niego zrezygnować?

Podczas wybierania pozycji do spania trzeba uwzględnić swoje indywidualne preferencje. Ze snu na plecach powinny więc zrezygnować te osoby, które mają skłonność do chrapania. Podczas spania w ten sposób, głowa jest w nienaturalny sposób lekko odchylona do tyłu, co wcale nie jest korzystne dla twojego zdrowia. Dojść wtedy może do zwężenia kanału nosogardła i chrapania. Takie ułożenie może też prowadzić do pojawienia się bólów pleców. Dochodzi do zbyt dużego obciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, o ile nie dysponuje się odpowiednią poduszką i materacem wysokiej jakości.

Ułożenie w czasie snu w pozycji rozgwiazdy

W jakiej pozycji spać? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Okazuje się, że każde ułożenie w trakcie snu ma swoje wady i zalety. Tak jest również z pozycją rozgwiazdy. Charakteryzuje się ona podniesionymi do góry rękami i nogami rozłożonymi na bok. Nie należy tej pozycji utożsamiać ze spaniem na plecach czy na brzuchu. Uniesione ręce powodować mogą niestety zaburzenia snu. Krew w kończynach górnych nie przepływa wówczas w prawidłowy sposób. Rano człowiek budzi się więc z nieprzyjemnym uczuciem mrowienia. Zdaniem niektórych ekspertów spanie w nieodpowiedniej pozycji rozgwiazdy skończyć się może nawet poważnym uszkodzeniem nerwów. Wyjątkiem są tutaj niemowlęta. One naturalnie aż do 18. miesiąca życia w trakcie snu mają rączki uniesione ku górze i nie ma w tym nic złego.

Czy warto spać w pozycji embrionalnej?

Często spotkać się też można ze zdaniem, że najbardziej prawidłowa pozycja snu to pozycja embrionalna. Człowiek leży wówczas na lewym lub prawym boku, ma lekko zaokrąglone plecy, głowę lekko pochyloną i skierowaną ku klatce piersiowej. Nogi są podkurczone. Taka pozycja snu odzwierciedla ułożenie dziecka w łonie matki. Zdaniem wielu ekspertów jest to jedyna prawidłowa pozycja do spania, a na pewno poleca się ją osobom zmagającym się z bezdechem sennym czy odczuwającym ból kręgosłupa. Jest też prawdopodobnie najlepszą pozycją dla kobiet w ciąży.

Jaka jest najlepsza pozycja do spania? Jak prawidłowo spać, aby czuć się dobrze?

Dlaczego prawidłowa pozycja do spania ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie?

W przypadku osób cierpiących na dolegliwości bólowe, istotne jest to, aby unikać uciskania danej części ciała w czasie snu. To skutkować może bowiem pogorszeniem sytuacji. Najzdrowsza pozycja to taka, która odciąża bolącą część ciała. W razie jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Nieprawidłowa pozycja do spania może niestety spowodować pogłębienie wielu schorzeń i wpływa negatywnie na ogólny komfort snu. Człowiek odczuwać wówczas może bóle pleców lub głowy. Pojawić się może nadmierne napięcie mięśniowe czy niedotlenienie.

Prawidłowa pozycja do spania, czyli jak odciążyć swój kręgosłup i czuć się dobrze w trakcie snu?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest najlepsza pozycja w trakcie snu. Należy spać na brzuchu, a może lepiej przewrócić się na prawą lub lewą stronę? Jedno jest pewne - pozycja spania ma naprawdę duże znaczenie. Eksperci zazwyczaj polecają spanie na plecach lub w pozycji embrionalnej. Nie bez znaczenia jest również rodzaj posiadanego łóżka czy twardość materaca.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl