Jak powinno się spać - jaki jest najkorzystniejszy kierunek spania?
Jak powinno się spać - jaki jest najkorzystniejszy kierunek spania?

Wiele osób zastanawia się, jak ustawić łóżko w swojej sypialni, aby dobrze się wysypiać. Oczywiście ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniego mebla i materaca. Jednak także i ustawienie łóżka odgrywa tutaj pewną rolę. W którą stronę powinien być skierowany człowiek w czasie snu? Warto kierować się w tym przypadku kilkoma podstawowymi zasadami. Co to oznacza w praktyce?

Ułożenie głowy w trakcie snu - jak należy spać, aby się dobrze wyspać?

Sen jest dla człowieka bardzo ważny. Pozwala on zregenerować siły i dodaje energii potrzebnej do działania. Pozycja nie wydaje się mieć tutaj większego znaczenia. Sporo osób sceptycznie podchodzi do tego tematu. Jednak, aby zapewnić sobie spokojny sen, trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Najbardziej jakościowy wypoczynek zapewnia pozycja na plecach lub na boku. Warto też uwzględnić swój indywidualny stan zdrowia. Spać na lewym boku powinny osoby, które mają problemy żołądkowe. Z kolei spanie na prawym boku jest uważane za najlepsze dla osób leworęcznych. Na jakość snu negatywnie wpływa spanie na brzuchu i lepiej go unikać.

Jak najlepiej ustawić łóżko w sypialni?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że odpowiednie ustawienie mebli w sypialni ma naprawdę duże znaczenie. Od tego w dużej mierze zależy higiena snu. Jeśli ktoś budzi się niewyspany i nie czuje się w ciągu dnia dobrze, być może ma łóżko ustawione w nieodpowiedni sposób. Okazuje się, że niebagatelne znaczenie ma również ustawienie łóżka w stosunku do okien znajdujących się w pomieszczeniu.

Warto postawić łóżko tak, aby było dobrze widoczne zaraz po wejściu do sypialni. Dobrze gdy znajduje się w przekątnym rogu od drzwi. Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość. Mebel ten nie powinien znajdować się w linii łączącej drzwi z oknem. Zagłówek musi być dostawiony do ściany. Według zasad feng shui daje to poczucie bezpieczeństwa.

Naturalny przepływ energii ułatwia łóżko, do którego jest dostęp z trzech stron. W małej sypialni może być to jednak niemożliwe. Łóżko dobrze jest ustawić na środku ściany. Dodatkowo na przedłużeniu linii łóżka nie powinny znajdować się meble ciężkie np. szafy i komody. Warto zadbać o to, aby w pomieszczeniu nie znajdowało się zbyt dużo niepotrzebnych rzeczy np. innych mebli. W sypialni rośliny są jednak mile widziane.

Jak powinno się spać - jaki jest najkorzystniejszy kierunek spania?

Jak ustawić łóżko w sypialni według feng shui?

Tylko odpowiednie położenie łóżka w sypialni zapewnia spokojny i zdrowy sen. Jak zatem ustawić łóżko, aby spać dobrze?

 1. Za łóżkiem powinna znajdować się pełna ściana. Kiepskim pomysłem jest więc ustawienie tego mebla na ścianie z oknem.

 2. Zagłówek łóżka musi być dosunięty do ściany.

 3. Łóżko powinno być widoczne po wejściu do sypialni, a więc może znajdować się na wprost drzwi, ale nie może być jednocześnie zbyt blisko drzwi.

 4. Dobry sen zapewnia konfiguracja, w której łóżko nie znajduje się na linii łączącej drzwi z oknem.

Idealnie, gdy dostęp do łóżka jest zapewniony z trzech stron, ale w małych sypialniach może być z tym problem.

Ustawienie głowy względem kierunków świata

Jak ustawić łóżko względem kierunków świata? Warto kierować się tutaj zasadami feng shui. To chińska sztuka planowania przestrzeni. Zgodnie z jej zasadami ustawienie łóżka odbija się bezpośrednio na jakości snu. Niestety wiele osób zasady feng shui lekceważy. Tymczasem magnetyzm ziemi wpływa mocno na funkcjonowanie ludzi. Zatem warto spać z głową skierowaną na północ czy na południe?

Jak ustawić łóżko - na północ czy na południe?

Według zasad feng shui łóżko powinno być ustawione tak, aby głowa była skierowana na północ, a nogi na południe. Zapewnia to optymalny przepływ energii. Wschodnia praktyka planowania przestrzeni feng shui zakłada, że ludzkie ciało jest baterią (głowa jest plusem, a nogi minusem). Odpowiednie jego ustawienie pozwala na znacznie lepsze magazynowanie energii na skutek optymalnego ładowania baterii. Gdy głowa skierowana jest na północ, rano wstajemy zregenerowani i zasypiamy szybciej wieczorem.

Jak ustawić łóżko w sypialni zgodnie z systemem wastu?

Feng shui to nie jedyny system architektury i aranżacji wnętrz wywodzący się ze wschodu. Trzeba tutaj także wspomnieć o hinduskim wastu. W Indiach od setek lat wioski i miasta są budowane właśnie z tą koncepcją. Założenia wastu i feng shui są w zasadzie podobne. W czasie spania głowa powinna być skierowana na północ. Ma to zapewnić zdrowie i szczęście. Spać też można z głową skierowaną na wschód. To ma z kolei sprzyjać długowieczności.

Wastu ma przynosić wiele zalet:

 • zapewnia lepszy, głębszy sen i szybką regenerację,

 • wpływa pozytywnie na energię życiową i wydajność,

 • zmniejsza uczucie stresu i zapewnia lepszą koncentrację,

 • ułatwia zasypianie i zwiększa poziom zadowolenia z życia.

Jak powinno się spać - jaki jest najkorzystniejszy kierunek spania?

Jak ustawić łóżko w sypialni o niewielkim metrażu?

Jak należy łóżko ustawić w pomieszczeniu, które jest naprawdę niewielkie? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa. Za jednej strony trzeba zachować w pokoju jak najwięcej wolnej przestrzeni, ale łóżko nie może być również za małe. Wtedy stanie się niewygodne. Nie powinno znajdować się zbyt blisko kaloryfera, ale czasem nie ma innej możliwości. Nogi mogą być w czasie snu skierowane w stronę drzwi. Głowa powinna znajdować się przy ścianie. Za łóżkiem nie może znajdować się okno. Takie ułożenie daje poczucie bezpieczeństwa. W okolicy łóżka warto ustawić zielone rośliny. Należy przy tym zadbać o ich odpowiedni dobór.

Gdzie powinna znajdować się sypialnia?

Według sztuki feng shui niezwykle istotne jest miejsce do spania, a więc sypialnia. Powinna się ona znajdować w południowo-zachodniej części domu, gdyż jest to sektor związków. W praktyce nie można zapominać o tym, że usytuowanie tego pomieszczenia bezpośrednio wpływa na ilość światła, która wpada do środka.

 1. Sypialnia od wschodu - w sypialni zlokalizowanej od strony wschodniej od rana jest bardzo jasno, co powinno ułatwiać wstawanie. To dobre rozwiązanie dla osób, które wcześniej wstają np. do pracy i mają stały rytm dnia.

 2. Sypialnia od zachodu - taka lokalizacja jest odpowiednia dla tzw. nocnych marków. Trzeba się jednak liczyć z tym, że latem w tak umiejscowionej sypialni będzie gorąco.

 3. Sypialnia od północy - pomieszczenie będzie zaciemnione, co nie sprzyja relaksowi. Trzeba więc pamiętać o dobór odpowiednich źródeł światła. W takiej sypialni dobrze będzie się spać osobom, które lubią popołudniowe drzemki.

 4. Sypialnia od południa - będzie z pewnością bardzo ciepła. W gorące dni w sypialni zlokalizowanej od południa będzie gorąco, wręcz duszo.

Gdzie ustawić łóżko do spania w sypialni?

Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni, a więc jego lokalizacja nie może być przypadkowa. W najlepszej sytuacji są osoby, które dysponują nieco większymi pomieszczeniami przeznaczonymi do spania. Okazuje się, że sypialnia nie może znajdować się zbyt blisko łazienki czy kuchni. Jeśli nie ma innej możliwości, łóżka nie należy ustawiać bezpośrednio przy tej ścianie.

Gdzie w sypialni powinno znajdować się łóżko?

W praktyce warto zadbać o to, aby łóżko w jak najmniejszym stopniu znajdowało się blisko okien i drzwi oraz grzejników. Jednocześnie mebel ten nie może utrudniać swobodnego poruszania się po sypialni. W przypadku dużego łóżka dwuosobowego, dobrze jest ustawić go na największej ścianie, tak aby oprzeć o nią wezgłowie. Wtedy obie osoby mogą bezproblemowo korzystać z mebla, nie budząc partnera lub partnerki.

Oczywiście są pewne wskazówki dotyczące tego, jak powinny być ustawione łóżko w sypialni. Wiele osób kieruje się w tym przypadku zasadami feng shui. Sporo zwolenników ma także system wastu. Warto się z tymi radami zapoznać. Rzeczywiście odpowiednie ustawienie łóżka może ułatwić zasypianie. Nie bez znaczenia jest również ustawienie samej sypialni w domu czy mieszkaniu. Jednak mimo wszystko każdy powinien słuchać przede wszystkim siebie. Zalecane jest spanie z głową na północ, ale jeśli po prostu wygodniej jest spać z głową na południe, nie należy na siłę z tego rezygnować.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl