Bezpieczna przesiadka – kiedy zmienić łóżeczko dziecięce na łóżko?
Bezpieczna przesiadka – kiedy zmienić łóżeczko dziecięce na łóżko?

Dzieci rosną w niewyobrażalnym tempie. Przy nich w szczególności dostrzegamy upływ mijającego czasu. W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym trzeba zmienić małe łóżeczko służące dziecku od narodzin na duże łóżko dla starszaka. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy jest na to najlepszy moment i jak nie przegapić sygnałów gotowości dziecka na przesiadkę do nowego miejsca do spania!

Czy już czas, aby zmienić łóżeczko Twojego dziecka na łóżko?

Rodzicom zawsze wydaje się, że ich dzieci są małe. Nie da się jednak oszukać upływającego czasu. Biorąc pod uwagę, że lata mijają, a maluchy ciągle rosną, należy w końcu podjąć decyzję o zmianie miejsca do spania na większe i wygodniejsze, dostosowane do starszaka. Jeśli nie wiesz, czy nadszedł odpowiedni czas, aby Twoje dziecko przesiadło się do nowego, większego łóżka, mamy dla Ciebie kilka porad, które powinny Ci pomóc w podjęciu tej decyzji. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czy to właściwy moment na nowy mebel do sypialni Twojej pociechy.

Wiek i wymiary dziecka – ważne czynniki, które mają wpływ na decyzję o zmianie łóżeczka na większe

Do kluczowych czynników, które należy brać pod uwagę, chcąc zmienić łóżko malucha, należą wiek i wymiary dziecka. To przede wszystkim od nich zależy, czy obecny mebel do spania jest jeszcze wystarczający, czy zaczyna brakować w nim miejsca i trzeba zaopatrzyć się w nowy. Standardowe łóżeczka dziecięce mają ograniczoną długość i szerokość. Oznacza to, że w miarę jak dziecko rośnie, może być mu coraz trudniej się w nich komfortowo zmieścić. Zazwyczaj, gdy dziecko zaczyna wychodzić poza granice łóżeczka, tak wzdłuż, jak i wszerz, jest to znak, że nadszedł czas na powiększenie przestrzeni do spania. Dziecko powinno mieć bowiem wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania się w czasie odpoczynku.

Twoje dziecko nagle niespokojnie śpi i często budzi się w nocy? Rozwiązaniem może być przesiadka do większego łóżka

Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko jest niespokojne, trudno zasypia lub często budzi się w nocy w swoim obecnym łóżeczku, może to być znak, że czuje się ciasno lub niekomfortowo. Przejście na większe łóżko może pomóc poprawić jakość jego snu i ogólny komfort. Mając więcej miejsca, pociecha nie będzie wybudzać się z powodu obijania się o barierki i klinowania rączki czy nóżki pomiędzy szczebelkami. Swoboda ruchów to ważna sprawa dla zdrowego i komfortowego snu. Łóżko o większych wymiarach może pomóc rozwiązać ten problem i przywrócić spokojne noce zarówno Tobie, jak i Twojemu maluchowi.

Indywidualne predyspozycje dziecka – czy Twoje dziecko umie już samodzielnie wchodzić i schodzić z łóżka?

Małe dzieci najczęściej są do swoich łóżeczek wkładane przez opiekunów. Występują też łóżeczka dziecięce z wyjmowanymi szczebelkami. Ułatwia to nieco starszemu już dziecku wchodzenie i wychodzenie z łóżka, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa w trakcie snu, które zapewniają pozostałe barierki. Zmieniając łóżeczko na łóżko, należy zwrócić uwagę, czy pociecha, która będzie w nim spać, jest już na tyle mobilna i samodzielna, by bez trudu poruszać się w jego obrębie. Gdy maluch jest w stanie wchodzić i wychodzić z łóżka bez pomocy, oznacza to, że jest gotowy na większą odpowiedzialność i nie wymaga już tak ścisłego nadzoru w kwestii snu. To istotny sygnał do zmiany, a często to dorośli mają w głowach większe blokady przed nową sytuacją niż samo dziecko.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – jak zadbać o spokojny i zdrowy sen malucha po zmianie łóżeczka na łóżko?

Bezpieczeństwo dziecka jest priorytetem, dlatego przed zmianą łóżeczka na łóżko upewnij się, że nowe łóżko spełnia wszystkie standardy. Wybierając większe posłanie, zwróć uwagę na jego konstrukcję. Nowe, większe łóżko powinno być wykonane z solidnych materiałów. Cechą dobrego łóżka dla dziecka jest brak ostrych krawędzi. Jeżeli mebel jest wyposażony w barierkę, to odległość pomiędzy jej szczebelkami powinna być niewielka, aby uniknąć ryzyka utknięcia kończyn dziecka pomiędzy nimi. Sprawdź też, czy materac pasuje idealnie do łóżka, aby nie było żadnych szczelin, w które dziecko mogłoby wpaść. Jeśli łóżko jest malowane farbą, pamiętaj, aby był to produkt z atestami, przeznaczony do stosowania w pokojach dziecięcych.

Podążaj za dzieckiem i odważ się na zmianę

Zmiana łóżeczka dziecięcego na większe łóżko to ważna decyzja, którą rodzice muszą podjąć w odpowiednim momencie. Jak nie przegapić sygnałów gotowości dziecka do tej rewolucji w jego życiu? Wiek, umiejętność dziecka, kwestie bezpieczeństwa i zmiany w jego zachowaniu są czynnikami, które warto obserwować i wziąć pod uwagę, zastanawiając się, kiedy zmienić łóżeczko na łóżko. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego nie ma jednej idealnej chwili, która będzie pasować do wszystkich. Przesiadka na większe łóżko to znaczący krok w rozwoju dziecka i ważne wydarzenie dla całej rodziny, dlatego dokładnie przemyśl tę decyzję i dostosuj ją do indywidualnych potrzeb Twojego malucha. Szukając nowego, większego i wygodniejszego mebla, zajrzyj do naszego e-sklepu. Przygotowaliśmy w nim szeroki wybór łóżek dziecięcych w różnych wymiarach i kolorach. Na pewno znajdziesz wśród nich wariant, który skradnie serce Twojej pociechy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl